# Julklapp och julkalender till hund och katt 2026

> Julklapp till hund eller katt: välj en present som djuret har nytta av och en julkalender som räknas in i dagens mat. Fyra kalendrar och fem julklappar.

Källa: https://husdjursliv.se/julklapp-till-hund-och-katt/ · Av Redaktionen på Husdjursliv · Publicerad 3 november 2026 · Uppdaterad 3 november 2026


**En julklapp till hunden eller katten ska vara något djuret har nytta av: en leksak att tugga på, en slickmatta, ett bräde att lösa eller ett kattspö som ni leker med tillsammans.** Hundar behöver aktiveras varje dag, både fysiskt och mentalt, och katter ska få mental stimulans och möjlighet att söka föda och jaga, enligt Jordbruksverket.

En julkalender med godis räknas in i dagens mat. Godis och belöningar bör stå för högst omkring 10 procent av hundens eller kattens energi per dag, och den vanliga maten minskas lika mycket, enligt bland andra den brittiska veterinärorganisationen PDSA och det amerikanska djursjukhusnätverket VCA. Choklad och xylitol är giftiga för hund och hör varken hemma i luckorna eller under granen. Guiden tar upp fyra julkalendrar – tre med godis och en med leksaker för katt – och fem julklappar. Vi har inte testat produkterna.

## Så väljer du julklapp till hunden eller katten

### Hunden: något att tugga, slicka eller lösa

Att få tugga och slicka är stressdämpande för hundar, skriver Agria i sina råd om valpar, och föreslår en slickmatta eller en aktiveringsleksak som du fyller med något kladdigt. Nosarbete, som godis du gömmer eller en sniffmatta, låter hunden använda nosen och tröttar ut den mentalt.

![Fyra fyllda och frysta KONG-leksaker, två röda och två svarta, på en blå och en röd plastskål](https://husdjursliv.se/wp-content/uploads/2026/10/julklapp-till-hund-och-katt-kong-fyllda.jpg)
*KONG-leksaker fyllda med foder och frysta. Foto: Olgierd / Wikimedia Commons, CC BY 2.0*

Fyll leksaken med hundens vanliga mat hellre än med extra godis. PDSA föreslår att du lägger undan 10 procent av dagens foder som hundens godisranson; det du lägger i leksaken är då redan inräknat. Fler leksaker och tuggsaker står i listan över [det du behöver till hunden](https://husdjursliv.se/hundprodukter/).

### Katten: lek tillsammans

För katter som alltid är inne är det särskilt viktigt att de aktiveras, enligt Jordbruksverket. Leken låter katten gå igenom hela jaktsekvensen – söka, smyga, jaga, slå till och fånga – skriver International Cat Care, och innekatter behöver mycket stimulans och lek för att inte bli uttråkade.

Passet behöver inte vara långt. En minut av intensiv lek är ett bra resultat, enligt International Cat Care. Avsluta leken gradvis och flytta kattens uppmärksamhet till något annat, till exempel mat. Byt mellan två eller tre leksaker, så att de förblir nya för katten.

Katten ska också varje dag kunna klättra och klösa med sina klor, och ha tillgång till gömslen och en enskild, upphöjd plats större delen av dygnet, enligt Jordbruksverkets föreskrifter (SJVFS 2020:8). Saknar katten det kan årets större julklapp vara ett [klösträd](https://husdjursliv.se/basta-klostradet/).

### Storlek, smådelar och uppsikt

Välj tuggleksaker efter hundens storlek och hur den tuggar, och ha uppsikt när hunden tuggar, råder Agria.

För katten är det snören och smådelar som är risken. Lägg undan kattspöet och andra leksaker med snöre när ni inte leker, så att katten inte tuggar i sig snöret.

## Julkalender till hund och katt – så mycket godis får de

Varje lucka är godis, och godiset räknas in i dagens mat. PDSA skriver att den vanliga maten ska minskas lika mycket som djuret får i godis, så att det inte äter för mycket. Ingen av tillverkarna i guiden anger hur mycket energi en lucka ger, i det vi har kunnat läsa, så det går inte att räkna exakt. Gör så här i stället:

1. Räkna dagens lucka som en del av maten, och minska middagen något.
2. Dela bitarna och ge dem som belöning under dagen, inte allt på en gång. VCA råder dig att välja små godisbitar eller dela större bitar.
3. Till en liten hund eller en katt räcker det ofta med en del av luckan. Spara resten som belöning till senare.
4. En katt som är överviktig eller äter specialfoder ska helst inte få godis alls, skriver PDSA; lek eller umgås med den i stället. Till den passar en kalender med leksaker bättre.

Läs innehållsförteckningen innan du köper en julkalender till hunden. En del hundkalendrar har godis med kakao eller socker, och choklad ska hunden aldrig få. Det finns också kalendrar med enbart frystorkat kött, och till katter finns kalendrar med leksaker i stället för godis. Godiskalendrarna i guiden kostade omkring 80–150 kr i oktober 2026, och leksakskalendern för katt drygt 300 kr.

## Fyra julkalendrar till hund och katt

Två kalendrar för hund och två för katt, inte rangordnade. Uppgifterna kommer från tillverkarna där vi har hittat deras sidor, annars från butiken; det står under varje kalender.

### Vitakraft julkalender för hund – För den som vill ge köttbitar i små påsar

Vitakrafts julkalender har 24 luckor med godis i små påsar, och bakom den sista luckan, den 24 december, ligger ett blandat paket, enligt butiken. Godiset är sex sorter, fem av dem kött: kycklingtaler, ankfiléer, kycklingfiléer, anktugg och lammtugg. Den sjätte är kyckling med torkade morötter. Kycklingfiléerna är till 95 procent kycklingbröstfilé och anktugget till 66 procent ankkött.

![Orange julkalender från Vitakraft med två hundar i en julkrans och texten Merry Christmas](https://husdjursliv.se/wp-content/uploads/2026/10/julklapp-till-hund-och-katt-produkt-vitakraft-julkalender.jpg)
*Vitakraft julkalender för hund. Produktbild: Zooplus*

Enligt butiken innehåller godiset inte tillsatt socker, soja, vete, ägg, mejeriprodukter eller köttmjöl, och inga konstgjorda färgämnen eller smakförstärkare. Vitakrafts egen produktsida har vi inte hittat, så uppgifterna är butikens.

**Passar för:** hundar som tycker om köttgodis, och den som vill ha godis utan vete och mjölkprodukter.

**Tänk på:** räkna in luckan i dagens mat och dela bitarna till en liten hund. Kalendern är inget foder för en hund med foderallergi; det är en fråga för veterinären.

### Rinti Chicko adventskalender – För den som vill ha mycket kött och ett råd efter hundens vikt

Rintis kalender är fylld med Chicko, hundgodis med en hög andel kött: kycklinglår med 70 procent kyckling, ankben med 73 procent anka, Maxi Chicko med kyckling och anka (91 procent kött), ostbitar, ost- och skinktärningar, ank- och osttärningar, och julgranar och julstjärnor med 91 procent kyckling. Alla sorter innehåller också vegetabiliska biprodukter. Rintis egen sida om kalendern har vi inte hittat, så uppgifterna är butikens.

Utfodringsrådet, som butiken återger, säger att godiset bör vara omkring 10 procent av hundens dagliga energibehov: 2 bitar om dagen till en hund på 10 kg, 4 till en hund på 20 kg och 7 till en hund på 40 kg.

**Passar för:** hundar som tycker om köttgodis, och den som vill ha ett råd om hur mycket hunden får efter sin vikt.

**Tänk på:** flera sorter innehåller ost, och en har skinka. Till en liten hund räcker ofta en del av luckan, och middagen minskas lika mycket.

### Trixie adventskalender för katter – För katten som gillar godis

Trixies kalender för katter är 30 × 34 × 3,5 cm och märkt utan tillsatt socker, enligt tillverkaren. Förpackningen visar sju sorters kattgodis: Stars, Fishies, Rounds, Bells, Flowers, Balls och Christmas Trees. Butiken beskriver dem bland annat som kycklingstjärnor, laxblommor och köttbullar, och anger spannmål i alla sorter utom köttbullarna. Ett paket om dagen, står det i utfodringsrådet som butiken återger.

![Trixies adventskalender för katter med en ljus, långhårig katt och ett julpaket på framsidan](https://husdjursliv.se/wp-content/uploads/2026/10/julklapp-till-hund-och-katt-produkt-trixie-adventskalender-katt.jpg)
*Trixie adventskalender för katter, 30 × 34 × 3,5 cm. Produktbild: Zooplus*

**Passar för:** en frisk, normalviktig katt som tycker om godis.

**Tänk på:** räkna in godiset i kattens mat, och ge hellre en del av paketet. Till en katt som är överviktig eller äter specialfoder passar leksakskalendern nedan bättre.

### Kerbl Pet adventskalender för katter – För katten som inte ska ha mer godis

Kerbls kalender har en leksak bakom var och en av de 24 luckorna: lekmöss, rasslande bollar och plyschleksaker i juldesign, och en del av plyschleksakerna är fyllda med kattmynta. Materialen är kartong, polyester, kattmynta, plast, metall och sisal. Kalendern är 45 × 28 × 5,5 cm, och enligt butiken passar den kattungar, vuxna katter och äldre katter. Kerbls egen produktsida har vi inte hittat, så uppgifterna är butikens. Alla katter reagerar inte på [kattmynta](https://husdjursliv.se/kattmynta/).

![Kerbl Pets adventskalender för katter med en katt i en fluffig bädd och texten Merry Christmas](https://husdjursliv.se/wp-content/uploads/2026/10/julklapp-till-hund-och-katt-produkt-kerbl-adventskalender-katt.jpg)
*Kerbl Pet adventskalender för katter med 24 leksaker. Produktbild: Zooplus*

**Passar för:** en katt som är överviktig eller äter specialfoder, och en katt som tröttnar fort på sina leksaker.

**Tänk på:** leksakerna har smådelar. Enligt butiken ska katten inte lämnas ensam med dem, ingen leksak är oförstörbar och en skadad leksak ska inte användas; sväljer katten smådelar ska du kontakta veterinär. Det är den dyraste kalendern i guiden.

## Fem julklappar till hund och katt

Två julklappar till hund, en till katt, en till båda och en julstrumpa att samla dem i. De är inte rangordnade.

### KONG Classic – För hunden som behöver tugga

KONG Classic är en ihålig tuggleksak av naturgummi som du fyller med torrfoder, enligt KONG. Enligt butiken studsar den oregelbundet och kan fyllas och frysas. KONG gör den i sex storlekar efter hundens vikt, från XS för hundar upp till 2 kg till XXL för hundar över 38 kg, och storlekarna överlappar. Köpknappen visar storlek L, för hundar på 13–30 kg.

![Röd KONG Classic i storlek L på sitt förpackningskort](https://husdjursliv.se/wp-content/uploads/2026/10/julklapp-till-hund-och-katt-produkt-kong-classic.jpg)
*KONG Classic i storlek L. Produktbild: Zooplus*

Tuggar hunden hårt råder KONG dig att ta en eller två storlekar större, eller KONG Extreme. Fler tuggleksaker jämförs i guiden till [tuggleksaker för hund](https://husdjursliv.se/basta-tuggleksak-till-hund/).

**Passar för:** de flesta hundar. Fylld med en del av dagens foder blir den aktivering utan extra godis.

**Tänk på:** bara under uppsikt; sluta använda den om den är skadad, skriver KONG.

### Flamingo Yummee slickmatta – Om du vill ha en julklapp till både hunden och katten

Slickmattan är av silikon, formad som ett ben och gjord för hundar och katter i alla åldrar, också valpar och kattungar, enligt butiken. Du fyller den med våtfoder, pastej eller annat, och sugkopparna håller den på plats mot golvet eller väggen. Den tål frysen ned till −20 °C och diskmaskin. Köpknappen visar mattan på 21,8 × 12,8 × 1,9 cm; den finns också mindre och större. Flamingos egen produktsida har vi inte hittat, så uppgifterna är butikens.

![Benformad slickmatta i blågrå silikon med vågformade spår och förpackningskortet i mitten](https://husdjursliv.se/wp-content/uploads/2026/10/julklapp-till-hund-och-katt-produkt-flamingo-slickmatta.jpg)
*Flamingo Yummee slickmatta i färgen petrol, 21,8 cm lång. Produktbild: Zooplus*

**Passar för:** ett hem med både hund och katt, och för att sysselsätta djuret vid pälsvård eller när ni har gäster.

**Tänk på:** det du lägger på mattan räknas in i dagens mat.

### Trixie Dog Activity Flip Board – För den lilla hunden som gillar att lösa uppgifter

Flip Board är ett runt spelbräde av plast, 23 cm i diameter, med två koner och fördjupningar med lock och skjutluckor, enligt Trixie. Du gömmer godis i fördjupningarna, och hunden skjuter undan luckorna, öppnar locken och välter konerna för att komma åt det. En gummiring gör brädet halkfritt, det tål diskmaskin och har träningsinstruktioner. Trixie anger det som särskilt lämpligt för små hundar.

![Runt vitt spelbräde med blå koner, lock och skjutluckor](https://husdjursliv.se/wp-content/uploads/2026/10/julklapp-till-hund-och-katt-produkt-trixie-flip-board.jpg)
*Trixie Dog Activity Flip Board, 23 cm i diameter. Produktbild: Zooplus*

**Passar för:** små hundar som behöver mental aktivering inomhus.

**Tänk på:** konerna är lösa plastdelar. Ha uppsikt, och ta bort brädet om hunden börjar tugga på det.

### Cat Charmer – För katten som vill jaga

Cat Charmer är ett kattspö av polykarbonat med ett färgglatt tygband, omkring 1,5–1,7 meter långt med bandet. Tillverkaren Cat Dancer Products gör det i Wisconsin i USA och beskriver det som en interaktiv leksak för kattungar, katter och barn. Spöet har inga fjädrar, bjällror eller kattmynta. Färg och mönster kan inte väljas, enligt butiken.

![Kattspö med lila spö och ett långt tygband i regnbågsfärger](https://husdjursliv.se/wp-content/uploads/2026/10/julklapp-till-hund-och-katt-produkt-cat-charmer.jpg)
*Cat Charmer med tygbandet. Produktbild: Zooplus*

**Passar för:** alla katter, också kattungar, och särskilt innekatter som behöver lek.

**Tänk på:** tygbandet är ett snöre, så spöet läggs undan efter leken. Det kräver att du är med.

### KONG Holiday Stocking Paw – Om du vill slå in julklappen utan papper och presentband

Det här är en julstrumpa, inte en tuggleksak. Den är formad som en tass, cirka 27 × 22 × 3 cm, av polyester i rött, grönt och vitt, och har en ögla att hänga upp den i och två pomponger på korta snören vid kanten. Du lägger djurets leksaker och godis i strumpan i stället för att slå in dem i papper och presentband. Den torkas av med en fuktig trasa. KONG:s egen produktsida för strumpan har vi inte hittat, så uppgifterna är butikens.

![Röd julstrumpa formad som en tass, med grönt tassmönster, vit plyschkant, en ögla att hänga upp den i och två vita pomponger på gröna snören](https://husdjursliv.se/wp-content/uploads/2026/10/julklapp-till-hund-och-katt-produkt-kong-holiday-stocking.jpg)
*KONG Holiday Stocking Paw, cirka 27 × 22 cm. Produktbild: Zooplus*

**Passar för:** att samla djurets julklappar på ett ställe, i stället för papper och presentband.

**Tänk på:** strumpan ger ingen aktivering i sig, och pompongerna sitter på snören. Häng den utom räckhåll och låt inte hunden eller katten tugga på den. Enligt butiken ska djuret inte lämnas utan uppsikt med den, och du ska kontakta veterinär om djuret sväljer smådelar.

## Det här ska inte under granen

### Choklad och xylitol

Choklad (teobromin) och xylitol är giftiga för hund. Ju mörkare choklad, desto mer teobromin. Har hunden fått i sig något av dem: kontakta veterinär direkt. Veterinären kan då få djuret att kräkas innan symtomen kommer, skriver Agria. En chokladförgiftning kan ge kräkningar, diarré, skakningar, oro, hjärtklappning och kramper, enligt Agria och Evidensia, och symtomen kommer ofta efter några timmar.

Xylitol sänker hundens blodsocker och finns i tandkräm, tuggummi, godis och lättprodukter, enligt Agria. Choklad är farligt också för katter, men de är sällan intresserade av sötsaker, skriver Agria. Vad katten inte ska äta står i artikeln om [kattfoder](https://husdjursliv.se/information-om-kattfoder/).

### Ben från julbordet

Ge inte hunden kokta ben: de kan bli sköra och splittras till vassa bitar som skadar munnen och mag-tarmkanalen. Benbitar kan också fastna i matstrupen eller längre ned och ge förstoppning, och i värsta fall måste hunden opereras, enligt Agria och Evidensia.

### Snören, presentband och glitter

Snören, presentband och glitter kan fastna i kattens (och hundens) tarm och ge allvarliga, ibland livshotande skador. Plocka undan dem direkt efter paketöppningen. Hos katten kan tråden skära hål på tarmen, skriver Agria, som kallar presentsnören och glitter nästan oemotståndliga för busiga katter. Kattungar och valpar är extra utsatta, enligt Evidensia. AniCura råder dig att vänta med att lägga paketen under granen till julafton.

![Tigrerad katt som ligger med hakan mot en filt framför en upplyst julgran](https://husdjursliv.se/wp-content/uploads/2026/10/julklapp-till-hund-och-katt-katt-vid-julgran.jpg)
*Katt framför julgranen. Plocka undan snören och glitter efter paketöppningen. Foto: Godwin Borg / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0*

Kräks djuret, mår det illa eller vill det inte äta efter jul kan något ha fastnat i tarmen. Åk då till veterinären, råder Evidensia.

## Jämförelse

**Julkalendrar**

| Kalender | Djur | Innehåll | Passar för |
| --- | --- | --- | --- |
| Vitakraft julkalender för hund | Hund | Godis i små påsar, sex sorter, fem av dem kött; utan vete och tillsatt socker enligt butiken | Hund som tycker om köttgodis |
| Rinti Chicko adventskalender | Hund | Köttgodis, några sorter med ost och en med skinka | Råd om antal bitar efter vikt |
| Trixie adventskalender för katter | Katt | Sju sorters godis utan tillsatt socker, spannmål i sex | Frisk, normalviktig katt |
| Kerbl Pet adventskalender för katter | Katt | 24 leksaker, en del med kattmynta | Katt som inte ska ha mer godis |

**Julklappar**

| Julklapp | Djur | Typ | Storlek | Passar för |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| KONG Classic | Hund | Tuggleksak av naturgummi att fylla | Sex storlekar efter vikt, XS–XXL | Tugg, fylld med dagens foder |
| Flamingo Yummee slickmatta | Hund och katt | Slickmatta i silikon | 21,8 × 12,8 cm, finns i tre storlekar | Våtfoder i lugn takt |
| Trixie Dog Activity Flip Board | Hund, särskilt små | Problemlösningsbräde av plast | Ø 23 cm | Mental aktivering inne |
| Cat Charmer | Katt | Kattspö med tygband | Omkring 1,5–1,7 m med bandet | Jaktlek tillsammans |
| KONG Holiday Stocking Paw | Hund och katt | Julstrumpa av polyester | Cirka 27 × 22 × 3 cm | Julklappar utan papper och band |

Uppgifterna är tillverkarens eller butikens; varifrån de kommer står under varje produkt.

## Så har vi valt

Vi har inte testat produkterna. Urvalet bygger på vad veterinärkällorna (Agria, AniCura, Evidensia, PDSA och VCA), Jordbruksverket och International Cat Care säger om godis, aktivering och julens faror, och på tillverkarnas uppgifter. För Trixie, KONG Classic och Cat Charmer kommer uppgifterna från tillverkarna. För Vitakraft, Rinti, Kerbl, Flamingo och KONG:s julstrumpa har vi inte hittat tillverkarens sida, och där står uppgifterna som butikens.

Alla produkterna fanns i lager i oktober 2026, och vi valde märken som säljs av flera butiker. Kalendrar med enbart frystorkat kött valde vi bort, eftersom de vi hittade var en butiks egna märken. Kalendrar där vi inte kunde belägga vad godiset innehåller i år, till exempel om det har kakao, valde vi också bort.

Guiden uppdaterades i oktober 2026. Julkalendrarna säljs inför jul, och vi uppdaterar guiden med nya kalendrar inför nästa jul.

## Källor

- [Giftigt för hund – lista över giftiga ämnen](https://www.agria.se/hund/artiklar/sjukdomar-och-skador/abc-lista-pa-amnen-som-ar-giftiga-for-hund/) – Agria Djurförsäkring (leg. veterinär Catarina Eliasson, 2025)
- [Julens vanligaste faror för katten](https://www.agria.se/katt/artiklar/skotsel-och-vard/faror-for-katten-under-julen/) – Agria Djurförsäkring (leg. veterinär Catarina Eliasson, 2024)
- [Tuggben till hundar](https://www.agria.se/fakta-och-rad/hund/skotsel-och-vard/tuggben-till-hunden/) – Agria Djurförsäkring (leg. veterinär Catarina Eliasson, 2025)
- [Valpars aktiveringsbehov](https://www.agria.se/fakta-och-rad/hund/valpskola/aktivering/) – Agria Djurförsäkring (hundtränare och etolog Caroline Alupo, 2025)
- [Julens faror för hund och katt](https://evidensia.se/djurvardguiden/julens-faror-hund-katt/) – Evidensia (leg. veterinär Malin Mattsson, 2023)
- [6 tips för en kattsäker julgran](https://www.anicura.se/for-djuragare/katt/fakta-och-rad/6-tips-for-en-kattsaker-julgran/) – AniCura
- [How to treat your dog](https://www.pdsa.org.uk/get-involved/our-campaigns/weigh-up/your-dog/your-dogs-body-shape/how-to-treat-your-dog) – PDSA
- [The best diet for your cat](https://www.pdsa.org.uk/pet-help-and-advice/looking-after-your-pet/kittens-cats/the-best-diet-for-your-cat) – PDSA (2024)
- [Treating your pet: the healthy way](https://vcahospitals.com/resources/preventive-dog/weight-exercise/treating-your-pet-the-healthy-way) – VCA Animal Hospitals
- [Så sköter du din katt](https://jordbruksverket.se/djur/hundar-katter-och-smadjur/katter/sa-skoter-du-din-katt) – Jordbruksverket
- [Så sköter du din hund](https://jordbruksverket.se/djur/hundar-katter-och-smadjur/hundar/sa-skoter-du-din-hund) – Jordbruksverket
- [Playing with your cat](https://icatcare.org/articles/playing-with-your-cat) – International Cat Care (2025)
- [KONG Classic](https://www.kongcompany.com/kong-classic) – KONG Company
- [Adventskalender für Katzen](https://www.trixie.de/de/produktwelt/saisonartikel/weihnachten/weihnachten/adventskalender-fuer-katzen-1001480733-1001466801) – Trixie
- [Flip Board strategy game](https://www.trixie.de/en/productworld/dog/toys/intelligence-activity-toys/flip-board-strategiespiel-1001435579-1001452680) – Trixie
- [Cat Charmer](https://www.catdancer.com/products/cat-charmer) – Cat Dancer Products

## Vanliga frågor

### Hur mycket godis får hunden per dag?

Godis och belöningar bör stå för högst omkring 10 procent av hundens energi per dag, enligt bland andra PDSA och VCA, och den vanliga maten minskas lika mycket. Ett enkelt sätt är att lägga undan 10 procent av dagens foder och använda det som godis, råder PDSA. Samma gräns gäller katten. En julkalender räknas också in: dela bitarna och dra av lite från middagen.

### Får hunden äta choklad?

Nej. Choklad innehåller teobromin, som är giftigt för hund, och ju mörkare choklad, desto mer teobromin. En förgiftning kan ge kräkningar, diarré, skakningar, oro och kramper, ofta efter några timmar. Har hunden ätit choklad ska du kontakta veterinär direkt. Xylitol, som finns i tuggummi, godis och tandkräm, är också giftigt för hund. Choklad är farligt även för katter.

### Vilken julkalender passar en katt?

En frisk, normalviktig katt kan få en godiskalender, om godiset räknas in i dagens mat: godis bör stå för högst omkring 10 procent av kattens energi, och ofta räcker en del av luckan. En katt som är överviktig eller äter specialfoder ska helst inte få godis alls, skriver PDSA. Till den passar en kalender med leksaker bättre. Lägg undan leksaker med snöre efter leken.

### Vad ska jag ge hunden i julklapp?

Något hunden har nytta av: en tuggleksak som kan fyllas med foder, en slickmatta eller ett aktiveringsbräde. Hundar behöver aktiveras varje dag, både fysiskt och mentalt, enligt Jordbruksverket. Välj leksaken efter hundens storlek och hur hårt den tuggar, ha uppsikt och sluta använda en leksak som har gått sönder. Fyll den med en del av dagens foder i stället för extra godis.

### Får katten leka med presentband och snören?

Nej. Snören, presentband och glitter kan fastna i kattens tarm och ge allvarliga, ibland livshotande skador; tråden kan skära hål på tarmen, skriver Agria. Plocka undan dem direkt efter paketöppningen. Kräks katten, mår den illa eller vill den inte äta efter jul ska du åka till veterinären. Lägg också undan kattspöet när ni inte leker.

### Får hunden ben från julbordet?

Nej. Ge inte hunden kokta ben: de kan bli sköra och splittras till vassa bitar som skadar munnen och mag-tarmkanalen. Benbitar kan också fastna och ge förstoppning, och i värsta fall måste hunden opereras, enligt Agria och Evidensia. Ge hunden en tuggleksak att tugga på i stället.
